Roky rokúce som žil v panelákovom dome a potom som sa presťahoval do domu rodinného. V oboch prípadoch som však musel meniť okná, pretože byt, v ktorom som bol v podnájme, si podľa mňa musel pamätať ešte Neandertálcov a domček, v ktorom žijem dnes a je výhradne mojím majetkom, musel na tomto mieste stáť už počas prvej svetovej vojny. Jednu vec, ktorú som pochopil prednedávnom je, že pri výbere okien do bytu a do domu, by ste sa mali riadiť úplne inými zásadami. Ja som totiž do svojho domčeka vyberal okná rovnako, ako do bytu a nakoniec sa to úplne nevyplatilo.
Trvácne verzus krátkodobé riešenia
Keď bývate v byte, ktorého nie ste majiteľom, ale ste v ňom iba v podnájme, skutočne sa neoplatí investovať d nových okien strašne veľa. Nikdy neviete, koľko v byte ešte budete bývať alebo bývať nebudete, neviete, či vám jedného dňa majiteľ neoznám, že byt ide predať a tak ďalej. Preto je dobré zainvestovať do okien, ktoré splnia svoj účel, no neinvestujte do životnosti. Napríklad hliníkové okná patria k tým, ktoré nebudú musieť meniť ani vaše pravnúčatá, no keďže nájomný byt po vás zdedia asi len ťažko, takáto investícia by bola zbytočná. Len pre zaujímavosť cenník hliníkových okien vás určite prekvapí. V porovnaní s plastovými či drevenými hovoríme o takom dvojnásobku až trojnásobku sumy.
Ak už máte svoj dom, čo ale platí aj o byte, kupujte okná, ktoré budú kvalitné, no aj s dlhou životnosťou. Investujete do svojho, takže sa to oplatí a ak by ste sa aj jedného dňa rozhodli nehnuteľnosť predať, tak jej len zvýšite cenu, teda opäť získate len vy.
A čo praktická stránka veci ?
Z hľadiska praktickej stránky musíte pozerať na to, či bývate na siedmom poschodí alebo na prvom. Čím nižšie v panelovom dome bývate, tým chladnejší bude váš byt. Rozhodujúca je aj samozrejme orientácia bytu, čo sa týka svetovej strany. V dome musíte počítať s tým, že ide o celkovo chladnejšiu stavbu, takže aj okná by mali byť o čosi kvalitnejšie.