Ochorenie pečene – cirhóza

Cirhóza je choroba, ktorá postihuje pečeň. Často sa spája s nadmernou konzumáciou alkoholu ale za jej prepuknutím nemusí byť vždy len alkohol. Pri tomto ochorení ide o odumieranie buniek orgánu. Vďaka opakovaným zápalom dochádza k stukovateniu orgánu – choroba postihuje zo začiatku malé časti orgánu. Keď je zasiahnutá väčšia časť odumreté bunky, ktoré sa neregenerujú nahrádza väzivo. Následne pečeň stvrdne a postupne prestáva plniť svoju funkciu.

anatomie

Príčiny ochorenia

  • Nadmerná konzumácia alkoholu môže za polovicu prípadov tohto ochorenia.
  • Žlčník – zdravotné problémy so žlčníkom a žlčovými cestami sú príčinou odumierania buniek pečene.
  • Hepatitída B a C – hlavne chronické štádium hepatitídy vážne poškodzuje pečeň. Približne 3% pacientov trpiacich žltačkou umiera na cirhózu.
  • Metabolizmus – poruchy metabolizmu ako cystická fibróza, hemochromatóza, alebo Wilsonova choroba
  • Genetické predispozície – ak niekto vo vašej blízkej rodine trpel týmto ochorením je takmer 20% možnosť, že prepukne aj u vás.
  • Spôsob života – nevhodná strava, užívanie nelegálnych látok, nadmerné užívanie liekov.

alkoholik
Príznaky cirhózy
Počiatky ochorenia pečene si ani nevšimnete. Možno pocítite mierni tlak v pravej časti brucha (pod rebrom) vždy po jedle, alebo po nadmernej fyzickej záťaži. Väčšina ľudí tomu neprikladá žiaden význam a pritom je to jasný signál že orgán nie je v poriadku.
Ďalšie príznaky už odhalí lekár pri preventívnej prehliadke. Pečeň je na pohmat tvrdá, väčšia a sú na nej citeľné hrbolčeky. Ide už o rozvinuté ochorenie a je najvyšší čas začať s liečbou.
Cirhóza je chronické ochorenie, z ktorého sa nedá úplne vyliečiť. Vhodná liečba môže ale jeho priebeh výrazne spomaliť až zastaviť. Pri značnom poškodení orgánu je poslednou možnosťou transplantácia. Aby mohol pacient tento zákrok podstúpiť musí abstinovať 6 mesiacov až rok.